NAKÚPTE PO TELEFÓNE:

UncategorizedPríbeh svätého Valentína

Príbeh svätého Valentína

Každý rok 14. februára si ľudia na celom svete vymieňajú cukríky, kvety a darčeky v mene Svätého Valentína. Kto však bol svätý Valentín a ako sa dal do súvislosti s týmto starodávnym obradom?

História Valentína – a príbeh jeho patróna – je zahalený tajomstvom. Vieme, že február sa dlho oslavoval ako mesiac romantiky a že na sviatok svätého Valentína, ako ho poznáme dnes, obsahuje pozostatky kresťanskej aj starorímskej tradície.

Podľa jednej legendy sa jedná o sviatočnú slávnosť kňaza Valentína, ktorý slúžil v Ríme v treťom storočí. Keď cisár Claudius II zakázal manželstvo pre mladých mužov, pretože sa rozhodol, že slobodní muži robia lepších vojakov. Než tí, ktorí mali manželky a rodiny, si Valentín uvedomujúc nespravodlivosť dekrétu, vzopreli cisárovi a naďalej tajne uzatvárali manželstvá pre mladých milencov. Keď Claudius objavil zradu, kňaz Valentine bol usmrtený.

Podľa inej legendy uväznený Valentine skutočne poslal prvého „valentína“ pozdrav sám sebe potom, čo sa zamiloval do mladého dievčaťa. Pred jeho smrťou jej údajne napísal list s podpisom „Od tvojho Valentína“, čo je výraz, ktorý sa používa dodnes.

Aj keď je pravda o valentínskych legendách temná, všetky príbehy zdôrazňujú jeho príťažlivosť ako sympatickej, hrdinskej a – čo je najdôležitejšie – romantickej postavy.

História

Valentínsky deň sa podobal modernému dňu lásky až v stredoveku, keď sviatok začal definitívne oslavovať romantiku. V tomto období sa stali populárne pozdravy VDay, ale písomné správy sa objavili až po roku 1400.

Predpokladá sa, že vôbec prvá karta na Valentína bola napísaná v roku 1415 Charlesom, vojvodom z Orleansu, ktorý bol uväznený v londýnskom Toweri. Po zajatí v bitke pri Agincourte svojej manželke napísal posolstvo lásky.

Do polovice 18. storočia bolo bežné, že si priatelia a milovníci všetkých spoločenských vrstiev vymieňali malé známky náklonnosti alebo ručne písané poznámky, a do roku 1900 začali tlačené karty nahrádzať písané listy kvôli vylepšeniam technológie tlače. Pripravené karty boli pre ľudí ľahký spôsob, ako vyjadriť svoje emócie v čase, keď sa odrádzalo od priameho vyjadrovania ich pocitov. Lacnejšie poštové sadzby tiež prispeli k zvýšeniu popularity zasielania pozdravov na Valentína.

Dnes sa ročne vymení približne 150 miliónov kariet na Valentína, takže sa Valentín stáva druhým najobľúbenejším sviatkom po Vianociach.

Tradícia dnes

Tradície Valentína sa dodržiavajú na celom svete. 

Valentínske pohľadnice a darčeky ako kvety, čokolády alebo šperky odovzdávajú milostné správy a mnohí sa na oslavu svojej lásky rozhodnú zdieľať romantickú valentínsku aktivitu.
Deň svätého Valentína, ktorý je už dlho spájaný s milencami, je tiež obľúbeným dňom sobášov a svadieb. Mnohí sa rozhodnú nasledovať tradičnú valentínsku tému oslavou na romantickom mieste a začlenením poézie, kvetov a hudby odrážajúcej ich osobný príbeh.

Nech už je sviatok zamilovaných akýkoľvek, naplánované pomocou známych symbolov pomáha navodiť romantickú atmosféru. 

Červená ruža je tradičným symbolom lásky a vášne a v obrazoch, poézii a piesňach sa objavuje stovky rokov. Odoslanie jednej červenej ruže na Valentína sa zvyčajne chápe ako „ľúbim ťa“. 

Tvary srdca sú zobrazené na baliacom papieri a darčekových krabičkách a často sa používajú na špeciálne sušienky alebo koláče. Červené a ružové kvety s milostnými správami sú obľúbeným darčekom na Valentína a červené ruže sa zvyčajne považujú za najromantickejšie.

Bez ohľadu na to, s akým časovým predstihom ste si naplánovali svoj darček na Valentína, v tento najromantickejší deň roka sú luxusné kvety vždy nevyhnutnosťou. V Luxury Flowers Javorka máme všetko, čo potrebujete, aby ste vyjadrili svoju lásku. Naša služba donášky kvetov doručí vaše kvety až k vašim valentínskym dverám 14. februára. Prejdite si kolekciu https://www.kvetinarstvojavorka.sk/e-shop/ a najdite perfektné trvácne kvety na Valentína, ktoré vašu lásku zasypú kvetmi, ktoré si zaslúži. Úsmev na jej krásnej tváry.